Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spotykamy się z bliskimi, śpiewamy kolędy i delektujemy się tradycyjnymi potrawami. W Polsce...
Czytaj WięcejJak zrobić bitą śmietanę?
Opis przepisu
Bita śmietana może być używana jako dodatek do wielu deserów, napojów lub ciast. Można ją kupić gotową, w formie sprayu. Czy jednak warto? Jeśli spojrzeć na etykietę, nie wydaje się ona zbyt interesująca. (Przykład: śmietanka 80%; syrop glukozowy; cukier; odtłuszczone mleko w proszku. emulgatory E 471, E42a, stabilizatory. Smak: waniliowy. Należy również spożyć go natychmiast, ponieważ po kilku minutach konsystencja zmieni się i stanie się płynna. Można go dodawać do lodów, które zostaną natychmiast spożyte, ale nie sprawdzi się w deserach takich jak muffiny i gorąca czekolada.
Myślę, że zrobienie własnej bitej śmietany z 36% tłuszczu jest tańszą, zdrowszą i smaczniejszą opcją. Dobrze się ubija i zachowuje swoją konsystencję.
Można użyć śmietany o niższej zawartości tłuszczu, np. 30%, ale jej ubijanie trwa dłużej i nie utrzymuje ona konsystencji tak dobrze jak 36%.
Jak zrobić bitą śmietanę?
Składniki:
- 500 ml Sera Śmietankowego 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- Opcjonalny śmietan-fix
Zobacz także:
Przepis na bitą śmietanę krok po kroku
Krok
Przygotowanie domowej bitej śmietany jest bardzo proste.
Jak wspomniałam wyżej, do jej przygotowania używam śmietany 36%, ponieważ łatwo i szybko się ją ubija. Pamiętaj, że śmietana jest słodka, a śmietanka kwaśna.
Jak zrobić bitą śmietanę
Oto kilka ważnych wskazówek:
- Aby ubić domową bitą śmietanę, będziesz potrzebować słodkiej śmietanki o minimalnej zawartości tłuszczu 30%.
- Być może zauważyłeś, że niektóre śmietanki 36% różnią się jednostką miary. Na przykład kubek Piątnicy jest mierzony w gramach, a Laciata UHT w mililitrach. Nie ma to na nic wpływu! Oba będą się dobrze ubijać po schłodzeniu. Nie zauważyłam żadnej różnicy, gdy je ubijałam ....
- Pamiętaj, aby schłodzić śmietanę w lodówce przed rozpoczęciem przygotowywania domowej bitej śmietany. Kiedy idziesz na zakupy, śmietana może być już w temperaturze pokojowej po powrocie do domu. Nie zaleca się ubijania jej od razu po wyjęciu z opakowania.
- Miska używana do ubijania masy musi być sucha (dobrze umyta, podobnie jak ślimak miksera). Nie powinna być gorąca, np. zaraz po wyjęciu z gorącej zmywarki.
- Serek śmietankowy ubijamy razem z cukrem pudrem. Nie dodajemy cukru trzcinowego ani waniliowego.
- Używamy miksera na średnich lub wysokich obrotach.
- Musisz usztywnić bitą śmietanę, ale nie masz wystarczającej mocy miksera. Dodaj śmietan-fix i wymieszaj z cukrem pudrem. Jeśli podajesz deser, powiedzmy, w pucharku, z bitą śmietaną, na świeżym powietrzu w lecie, usztywniacz nie jest konieczny. Deser trzeba po prostu szybko zjeść.
- Mieszanie bitej śmietany z gorącą czekoladą lub sokiem owocowym spowoduje jej zsiadanie.
Zaczynamy! Do suchej miski wlewamy śmietankę-serek 36% (około 500ml) prosto z lodówki. Dodajemy również 2 płaskie łyżki cukru pudru i śmietan-fix w proszku, jeśli chcemy uzyskać sztywniejszą bitą polewę.
Krok
Miksować na średnich lub wysokich obrotach przez 2 minuty. W tym czasie powstanie gęsta, sztywna bita śmietana. Nie należy przesadzać z miksowaniem. Jeśli tego nie zrobimy, może stać się rozmoczona.
Bitą śmietanę można wykorzystać do dekoracji ciast, takich jak wuzetki, lub dodać ją do deserów, takich jak lody z galaretką.
Co zrobić, gdy śmietana stanie się kwaśna?
Niestety, nieprawidłowo ubita śmietana może się zsiadać. Dzieje się tak, gdy śmietana nie jest odpowiednio schłodzona i jeśli mieszasz ją zbyt długo. Kiedy to niepożądane zjawisko ma miejsce, tj. czy można je uratować, jeśli śmietana stanie się rozmoczona? Czy też jest to przegrana sprawa i należy ją wyrzucić? Warto spróbować!
- Jeśli zauważysz widoczne grudki przypominające kaszę mannę, nie kontynuuj mieszania. Zamiast tego dodaj 2 łyżki gęstej śmietany, takiej jak 18%, lub 2 łyżki słodzonego mleka skondensowanego. Następnie, używając łyżki, delikatnie wymieszaj całą mieszaninę. Śmietankę można zachować.
- Jeśli śmietana całkowicie się zsiada, tj. maślana część oddziela się od płynu, należy ją przelać do małego garnka. Podgrzewać śmietanę na małym ogniu, ciągle mieszając, aż do lekkiego podgrzania. Śmietanka powróci wówczas do płynnej postaci. Dodajemy płaską łyżeczkę żelatyny (rozpuszczonej w 80 ml wody), mieszamy ją ze śmietaną i przechowujemy w lodówce. Po 2 godzinach powinna mieć konsystencję sztywnej galaretki. Wyjmij galaretkę z lodówki i zmiksuj, usuwając wszelkie grudki. Tak przygotowany krem można wykorzystać np. do przygotowania tortu, dodając owoce i biszkopt. Wylej krem na galaretkę i ciasto będzie gotowe.
- Ostatnią opcją jest kontynuowanie miksowania, a mimo to śmietana się nie ubije, czyli będzie płynna i lejąca. Co dalej? Co dalej? W międzyczasie rozpuść dowolną galaretkę smakową w 300 ml wrzącej wody. Wymieszaj ją z płynną śmietanką, gdy zacznie tężeć. Wstawiamy do lodówki i gdy zacznie tężeć wylewamy na okrągłe biszkopty. Na wierzchu ułożyć świeże owoce i zalać przygotowaną osobno galaretką (zwykle rozpuszczoną w 500ml wrzątku).
Krok
Jeśli planujesz udekorować bitą śmietaną muffiny, babeczki lub eklerki, lub rozprowadzić ją na torcie itp., sugeruję dodanie schłodzonego mascarpone.
Możesz zrobić własny krem mascarpone do wykorzystania w ciastach.
Ten poradnik jest świetnym źródłem informacji!
Miłego oglądania!