Najnowsze artykuły

Proste dania na święta bożego narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spotykamy się z bliskimi, śpiewamy kolędy i delektujemy się tradycyjnymi potrawami. W Polsce...

Czytaj Więcej

Ser ricotta

Jest to miękka, niedojrzała mozzarella z podpuszczką, wytwarzana we Włoszech przy użyciu serwatki pozostałej po produkcji podpuszczkowych serów cheddar lub innych serów. Jej wygląd jest podobny do twarogu. Istnieją trzy rodzaje Ricotty: Ricotta Salata Moliterna (Ricotta Piemontese), Ricotta Romana (Ricotta Romana).

Historia i pochodzenie

Od łacińskiego słowa "recocotus", oznaczającego czynność wielokrotnego gotowania, pochodzi nazwa "ricotta". Ser Ricotta powstał we Włoszech z resztek serwatki z sera Mozzarella.

Zastosowanie

Ricotta może być spożywana jako świeży składnik lub jako dodatek do innych potraw, takich jak ciasta, wyroby cukiernicze lub farsz do naleśników i makaronów. Świetnie nadaje się do kremów i tart. Zeppole, czyli włoskie pączki, to popularne danie, w którym wykorzystuje się ser ricotta. Ricotta może być również wykorzystywana w innych włoskich potrawach, takich jak bruschetta, cannellon i spaghetti, lasagna czy calzone. Ser możesz wykorzystać jako dodatek do makaronu (z czosnkiem i szpinakiem) lub jako składnik sosów pomidorowych. Ricotta świetnie komponuje się z ziołami, przyprawami i miodem na pieczywie. Ser możesz podawać z lekko kwaśnym białym winem.

Właściwości

Ser ricotta powstaje poprzez podgrzanie mleka krowiego do temperatury 77° Celsjusza i dodanie kwasu cytrynowego. Po rozdzieleniu mleka na białko i serwatkę, mleko ulega koagulacji, w wyniku której powstają białe granulki. Są one następnie zbierane i umieszczane w wiklinowych workach, gdzie odsączają się przez 2 dni. Dojrzewanie sera trwa od 1 do 5 dni. Ricotta to biały, sprężysty i wilgotny ser, który występuje w krążkach. Jest łagodnie słodki i delikatny w smaku. Zawiera 20% tłuszczu.