Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona (węglan sodu) to alkaliczny, rozpuszczalny w wodzie biały proszek. Soda oczyszczona może być mieszana z kwasem, aby wytworzyć dwutlenek węgla. Soda oczyszczona tworzy bąbelki, które pozwalają wypiekom rosnąć. Soda oczyszczona może być używana w wielu przepisach, które wymagają również kwaśnych składników, takich jak jogurt, maślanka lub śmietana.

Historie

3 500 lat p.n.e. 3 500 lat p.n.e. Używano jej jako środka czyszczącego oraz do mumifikacji zwłok. Natron jest starożytnym przodkiem dzisiejszej sody oczyszczonej. Alfred Bird, brytyjski chemik, stworzył pierwszy proszek do pieczenia w 1843 roku. Bird stworzył proszek z myślą o zastąpieniu drożdży w wypiekach. Żona Birda była uczulona na proszek. Trzy lata później powstała firma Arm & Hammer. Jej specjalnością była produkcja i sprzedaż sody oczyszczonej. Produkty Arm & Hammer do dziś cieszą się dużym uznaniem na całym świecie.

Zastosowanie

 • Soda po połączeniu z kwaśnymi płynami natychmiast reaguje z nimi. Nie należy jej dodawać do suchych składników.
 • Sodę oczyszczoną można wykorzystać do przygotowania puszystych muffinów lub naleśników. Można użyć maślanki lub jogurtu, soku z cytryny, octu i jabłek lub miodu.
 • Soda oczyszczona nie przekształci się w dwutlenek węgla, jeśli ciasto nie jest wystarczająco kwaśne (na przykład, jeśli jest zrobione z maślanką zamiast świeżego mleka). Ciasto nie wyrośnie prawidłowo, a soda oczyszczona pozostawi po sobie mydlany, nieprzyjemny smak.
 • To świetny sposób na czyszczenie brudu z owoców i warzyw.
 • Doskonała w myciu naczyń. Aby umyć naczynia, dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej do wody i płynu do mycia naczyń. Usunie ona resztki jedzenia i tłuszcz z garnków, patelni i talerzy.
 • Soda oczyszczona może być również używana do usuwania uporczywych zabrudzeń, takich jak resztki jedzenia z przypalonych potraw. Możesz namoczyć naczynia w sodzie oczyszczonej i wodzie z płynem do mycia naczyń. Użyj wilgotnej gąbki lub ściereczki, aby rozprowadzić sodę oczyszczoną. Użyj sody oczyszczonej jako proszku czyszczącego do szorowania naczynia.
 • To świetny sposób na usunięcie osadu z kawy lub herbaty z kubków i szklanek. Możesz je umyć roztworem wody, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Jeśli plama jest bardziej uporczywa, namocz naczynia w wodzie z sodą oczyszczoną, płynem do mycia naczyń i pozostaw na kilka godzin.
 • Nie maskuje to nieprzyjemnych zapachów, ale całkowicie je eliminuje. Wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z wodą, a następnie przepłucz usta.
 • Używa się jej do wyrobu ciasta czekoladowego, ponieważ nadaje proszkowi kakaowemu czerwonobrązowy kolor.
 • Kolor warzyw ugotowanych w wodzie z sodą oczyszczoną nie ulegnie zmianie. Należy pamiętać, że soda oczyszczona może sprawić, że warzywa staną się mięsiste, oraz spowodować utratę witaminy C.
 • Soda oczyszczona może być używana do gaszenia płomieni.
 • Soda oczyszczona może być przechowywana w otwartym pojemniku w lodówce, aby pochłonąć nieprzyjemne zapachy.