Sushi, choć dla wielu jest synonimem japońskiej kuchni, ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o fermentowanym ryżu i rybach pochodzą...
Czytaj WięcejCynamon
Cynamon jest najstarszą przyprawą we wszechświecie, ponieważ jego początki sięgają Chin sprzed prawie 3000 lat. Świadczą o tym chińskie księgi zielarskie z 2700 r. p.n.e., w których znajdują się pierwsze adnotacje dotyczące cynamonu. Do pozyskiwania przyprawy używa się cynamonowca cejlońskiego, czyli jego kory. Ojczyzną cynamonu są więc nie tylko Chiny, ale także Cejlon, Jawa i Brazylia. Drzewa cynamonowe rozprzestrzeniły się również na Sumatrze, Borneo, a także w niemal każdym zakątku Azji. Ten słodko-pikantny smak został przywieziony do Europy w wyniku sporów o handel przyprawami między Anglikami, Holendrami i Portugalczykami.
Jak powstaje cynamon?
Należy pamiętać, że cynamon musi być dostarczany do sklepów w postaci proszku lub lasek. Wymaga to wielu pracochłonnych i czasochłonnych czynności. Przede wszystkim odpowiednia uprawa drzew cynamonowych. Po wypuszczeniu przez drzewa pędów, są one następnie ścinane i pozbawiane wszystkich liści. Pędy są następnie cięte na kawałki o długości około dwudziestu centymetrów. Na koniec usuwana jest kora. Są one poskręcane i w wyniku suszenia zmieniają kolor na jasnobrązowy.
Wykorzystaj cynamon w kuchni
Używając cynamonu w ciastach i potrawach, można spodziewać się ostrego, wyrazistego smaku. Najczęściej cynamon jest mielony lub suszony w rurkach i stosowany w daniach jaglanych, deserach, ciastach i innych potrawach o słodkim smaku, zwłaszcza w połączeniu z jabłkami. Nie można sobie wyobrazić szarlotki bez cynamonu. Przyprawę można również dodać do herbat, grzanych win, ponczów czy kompotów z suszonych owoców. Cynamon jest ważną przyprawą towarzyszącą wigilijnym ciastom i potrawom. Laski cynamonu wykorzystywane są również jako dekoracje. Można z nich wykonać ozdoby świątecznego stołu lub świece, dzięki czemu cynamonowy aromat rozchodzi się w powietrzu. Cynamon jest bardzo cenioną przyprawą w kuchni indyjskiej czy chińskiej. Przyprawa ta może być również wykorzystywana do przyrządzania curry.
Cynamon ma właściwości lecznicze
Po pierwsze, cynamon jest istotną przyprawą w leczeniu problemów żołądkowych. Po pierwsze, cynamon przyspiesza metabolizm, a także pomaga żołądkowi. Odrobina cynamonu może pobudzić apetyt, jeśli ktoś nie ma go zbyt wiele. Odrobinę cynamonu można dodać do grzanego wina, aby zwalczyć objawy przeziębienia i osłabienia. Można to również wykorzystać do łagodzenia bólu mięśni. Przyprawa ta jest szczególnie polecana kobietom, gdyż działa kojąco na wiele najczęstszych kobiecych dolegliwości. Dodatkowo cynamon jest często stosowany w leczeniu chorób skóry.