Najnowsze artykuły

Luźna szarlotka

Wspaniale jest podawać ciepłą szarlotkę na sypko z lodami waniliowymi. Zupełnie różni się od tradycyjnej szarlotki z kruchego ciasta. Składa...

Czytaj Więcej
Miernik ciasta
1 grudnia 2023
Łazanki
28 listopada 2023
Pizza margherita
21 listopada 2023

Chrzan

Chrzan jest byliną należącą do rodziny krzyżowych. Jego ojczyzną jest dawna część europejskiego ZSRR. Według zapisów ludy słowiańskie uprawiały chrzan już w IX wieku naszej ery. Chrzan może występować zarówno w uprawach, jak i dziko, pod warunkiem, że ma wilgotną glebę. Można go spotkać niemal w całej Europie.

Chrzan: Zastosowania

Ze względu na swój charakterystyczny smak i ostry aromat, ta bylina jest używana jako przyprawa do przystawek i dań głównych. Często używa się go do przyrządzania buraków, ale można go również łączyć z jabłkami lub cukrem, aby złagodzić ostry smak. Chrzan najlepiej używać świeży, gdy jest po raz pierwszy przygotowywany do użycia w potrawach. Trzeba będzie pozbawić korzeń skórki, a następnie zetrzeć go na drobnej tarce. Najlepiej spożywać go od razu po przygotowaniu, aby zachować jego smak. Chrzan często podaje się z golonką, grillowaną lub gotowaną kiełbasą.

Jak wybrać najlepszy chrzan

Chrzan powinien być starannie dobrany, aby nie uległ zanieczyszczeniu i nie nadawał się do spożycia. Chrzan, który jest idealny będzie jędrny, bez plam i zdrewniałych części. Nie powinien mieć również zazielenienia ani kiełków. Skórka dorosłej byliny jest złotobrązowa, a po przekrojeniu widać biały miąższ.

Chrzan ma właściwości zdrowotne

Chrzan może regulować przemianę materii. Chrzan był używany w medycynie ludowej do leczenia objawów puchliny wodnej. Chrzan jest doskonałą przyprawą przeciwgrzybiczną, przeciwbakteryjną. Ostry aromat chrzanu może być stosowany w leczeniu kataru lub infekcji dróg oddechowych. Choć nie jest to przyjemne, leczenie jest bardzo skuteczne. Chrzan polecany jest osobom cierpiącym na anemię. Podobnie jest w przypadku przewlekłych schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Po zdiagnozowaniu marskości wątroby należy unikać chrzanu. Okłady z byliny mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu nerwów i dyskomfortu reumatycznego. Okłady z chrzanu można również stosować w przypadku wystąpienia odmrożeń kończyn.

Chrzan w kosmetyce

Chrzan znalazł zastosowanie w usuwaniu piegów i innych uciążliwych znamion, zwłaszcza u kobiet, które się z nimi zmagają. Wystarczy rano i wieczorem przemywać twarz i wybrane miejsca na skórze drobno startą papką chrzanową.