Sushi, choć dla wielu jest synonimem japońskiej kuchni, ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o fermentowanym ryżu i rybach pochodzą...
Czytaj WięcejDrożdżowa bułka z malinami
Opis przepisu
Domowe drożdżówki z malinami są lekkie, puszyste i pyszne. Idealne do zabrania do szkoły, pracy lub na piknik. Pyszne! Soczyste maliny połączone ze słodkim ciastem drożdżowym i zwieńczone maślaną kruszonką. To jeden z wypieków, które koniecznie trzeba upiec latem. ?? ?
Przepis na: Ciastka drożdżowe z malinami
Składniki:
Zakwas:
- Świeże drożdże 20 g
- 1 łyżeczka Cukier
- 2 łyżki mąki pszennej
- 100 ml letniego mleka
Ciasto:
- 600 g mąki pełnoziarnistej
- 80 g cukru pudru
- 2 żółtka
- ok. 250 ml letniego mleka
- 90 g miękkiego masła
Kruszonka:
- Zimne masło 50 g
- 90 g mąki pszennej
- 50 g cukru
Również:
- 500 g malin, świeżych lub mrożonych
- 1 żółtko
- 3 łyżki mleka
Zobacz także:
Przepis na ciasto drożdżowe z malinami krok po kroku
Krok
Rozczyn drożdżowy
Do przygotowania drożdżówek z malinami można użyć drożdży świeżych lub suszonych.
Jeśli chodzi o maliny, możesz użyć ich świeżych (w sezonie, jak maliny) lub mrożonych. Maliny należy rozmrozić na sitku i posypać skrobią ziemniaczaną, cukrem pudrem i opcjonalnie odrobiną skrobi ziemniaczanej.
W dużej misce pokruszyć 20 g świeżych drożdży (lub wsypać 10 g drożdży instant), a następnie dodać 100 ml letniego (nie gorącego) mleka, dwie łyżki mąki pełnoziarnistej i łyżeczkę cukru. Dobrze wymieszać i odstawić na 10-15 minut, aby rozczyn zdążył wyrosnąć.
Krok
Ciasto drożdżowe
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub w mikserze planetarnym z końcówką - hakiem do ciasta drożdżowego, tak jak ja to zrobiłam.
Jeśli nasz rozczyn nie zwiększy objętości, może to być spowodowane tym, że użyliśmy starych drożdży lub dodaliśmy za dużo ciepłego mleka . ).
Do miski dodajemy żółtka (2 sztuki), mleko w proszku (250ml), pszenicę (600g) i masło (90g). Na końcu dodać rozczyn drożdżowy i wyrabiać ciasto przez 5-7 minut. Ciasto powinno być elastyczne, gładkie i niezbyt klejące. Przykryć ręcznikiem i odstawić w ciepłe miejsce na 60 minut.
Krok
Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wyjmij je z miski i lekko ugniataj na blacie lub desce posypanej mąką pszenną.
Krok
Rozwałkowujemy ciasto. Wycinamy okręgi za pomocą miski. Bierzemy wycięte ciasto w dłonie i rozciągamy je palcami w każdym kierunku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();
Krok
Uszczelnij brzegi ciasta, umieszczając jak najwięcej malin na środku. Ja umieściłam 8-10 malin na kółko, ale rozmiar kółek będzie zależał od tego, ile malin się zmieści.
Możesz również podać łyżkę budyniu waniliowego lub czekoladowego, który został ugotowany i ostudzony. Będą smakować równie dobrze!
Jak wspomniałam w pierwszym kroku, należy rozmrozić mrożone maliny na sitku przed posypaniem ich cukrem pudrem i skrobią ziemniaczaną.
Nie masz świeżych ani mrożonych malin. Użyj gęstej marmolady malinowej lub dżemu. Tylko nie polecam rzadkich dżemów, ponieważ może się okazać, że nadzienie po prostu wypłynie z ust podczas pieczenia ciasta drożdżowego.
Krok
Umieść uformowane ciasto drożdżowe na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ja piekłam je na większych, okrągłych blachach do pizzy, ale możesz użyć dużej blachy dołączonej do zestawu z piekarnikiem.
Upiekłam w sumie kilka drożdżówek z malinami.
Krok
Polecam posypać pokruszone ciasto odrobiną kruszonki.
Jeśli nie masz ochoty na kruszonkę, po prostu posyp kruszonkę po upieczeniu cukrem pudrem lub lukrem.
Dodaj mąkę (90 g), cukier (50 g) i masło (50 g) do dużej miski. Wymieszaj i rozgnieć składniki palcami, aż uzyskasz małe kawałki ciasta. Może to zająć do minuty.
Krok
Wymieszaj żółtko w małej misce z kilkoma łyżkami mleka. Posmaruj wierzch ciast drożdżowych roztrzepanym jajkiem i posyp maślaną kruszonką, jeśli chcesz.
Piec przez około 22-25 minut w temperaturze 180° (grzanie góra i dół bez termoobiegu).
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();