Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Maślanka

Jest to napój mleczny, który powstaje poprzez oddzielenie tłuszczu od śmietanki masła. Jest produktem ubocznym usuwania masła ze śmietany. Może występować w formie naturalnej lub wzbogaconej smakowo. Pochodzenie i produkcja

Historie

Jako pierwsi maślankę robili górale w Polsce. Podhalańskie gospodynie zwykły raczyć turystów tym specjałem. Zupa maślankowa i naleśniki maślankowe były dwoma z wielu potraw, które przygotowywały gospodynie. Wykorzystywały ją również do karmienia pracujących żniwiarzy. Podawały im wtedy maślankę w specjalnych dzielonych tumblerach. Maślanka nie jest już wytwarzana z kwaśnego mleka przy produkcji masła. Robi się ją z mleka, do którego dodaje się szczepy i sterylizuje.

Zastosowanie

Maślanka najlepiej smakuje latem, ponieważ jest napojem orzeźwiającym i smacznym. Maślanka jest napojem dietetycznym, który może również dać uczucie pełności. Maślanka może być stosowana samodzielnie lub jako dodatek do posiłku. Maślanka jest często używana zamiast mleka w wypiekach, takich jak pieczenie chleba. W przypadku wypieków istnieje wiele opcji: gofry z maślanką z rabarbarem i ciasto maślane. Amerykański naleśnik to grube placki przyrządzane na maślance, znane również jako pancakes. Można je podawać z syropem klonowym, miodem lub dżemem. Z maślanki można przygotować pyszne zupy, takie jak żurek, zalewajki, polewki i chlodniki. Zupa z suszonymi owocami to tradycyjne łowickie danie, które podaje się w Wigilię. Przygotowuje się ją z suszonych śliwek, mąki i maślanki. Maślankę można stosować zamiast śmietany w miszmaszu ogórkowym i majonezu w sałatce. Maślanka jest świetna z ziemniakami, zarówno pieczonymi jak i tłuczonymi. Maślanka jest świetną marynatą, zwłaszcza do drobiu. Ze względu na wysoką zawartość kwasu mlekowego, maślanka jest świetną marynatą do mięs i drobiu. Ryby i mięsa nie wyschną podczas smażenia lub pieczenia.

Właściwości

Maślanka jest produktem niskotłuszczowym o gęstej konsystencji. Maślanka smakuje trochę jak śmietana, ale nie jest tak słodka. Maślanka ma wysoką zawartość lecytyny i białka, a także soli mineralnych. Wysoka zawartość kwasu mlekowego w maślance pomaga stymulować i regulować trawienie. Reguluje on proces fermentacji i wytwarza bakteriocydy, które zapobiegają powstawaniu szkodliwych bakterii lub wirusów. Maślanka wzmacnia układ odpornościowy. Pomaga zapobiegać zaparciom i reguluje produkcję żółci. Wysoki poziom wapnia może wpływać na układ kostny, pracę serca i stan naczyń krwionośnych. Maślanka zawiera witaminy z grupy B, które regulują pracę układu nerwowego, uspokajają i zwalczają bezsenność. Inne cenne minerały znajdujące się w maślance to magnez, sód i potas, a także fosfor. Maślanka ma niską zawartość tłuszczu (1,5%), co czyni ją nietuczącą. Maślanka jest bezpieczna do picia dla diabetyków i osób, które martwią się o swoją wagę. Maślanka nie powinna być spożywana po kuracji antybiotykowej. Maślanka od dawna znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Maślanka była stosowana przez szamanów na staropolskiej wsi do leczenia gorączki u dzieci.