Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Czarnuszka

Jest rośliną jednoroczną z rodziny jaskierowatych i można ją spotkać zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawie. W Polsce występuje pięć rodzajów tej rośliny. Najważniejsze z nich to czarnuszka siewna i damaszek. Najczęstszym zastosowaniem tej rośliny jest wykorzystanie jej do celów spożywczych. Natomiast czarnuszka siewna nigella damascena służy jedynie celom ozdobnym. Roślina ta może osiągnąć 40 cm wysokości. Liście tworzą silnie rozgałęziony krzew. Kwiaty są małe i białe, lub niebieskie, wydzielają silny zapach. Czarnuszka kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, natomiast owocuje we wrześniu. Tylko owoce są wykorzystywane jako surowiec do celów spożywczych i leczniczych. Owoce są małe, o mieszkowym kształcie i czarnej barwie.

Historia i pochodzenie

Uważa się, że czarnuszka pochodziła pierwotnie z rejonu Morza Śródziemnego. Ponieważ kminek był kiedyś nazywany "czarną kolendrą", historia "czarnej kolendry" sięga wielu wieków przed naszą erą. Była ona szeroko stosowana we wszystkich dolegliwościach przez Egipcjan w czasach starożytnych, kiedy to jej właściwości lecznicze zostały szybko rozpoznane. Wiadomo było również, że ma właściwości magiczne. Czarna kolendra została wymieniona przez proroka Mahometa jako posiadająca cudowne właściwości chroniące przed śmiercią.

Zastosowanie

Czarnuszka jest przyprawą o ostrym, lekko gorzkim smaku. Może być również stosowany w celach leczniczych. Używa się go przede wszystkim do wypieku chlebów i bułek, zwłaszcza pszennych. Wzmacnia smak tłustych mięs, czyniąc je łatwiej strawnymi. Dodaje niepowtarzalny aromat do wszelkiego rodzaju trunków i win. Kminek może być również wykorzystywany w homeopatii.

Właściwości

Do olejków eterycznych, alkaloidów i saponin zawartych w nasionach Nigelli należą: olej oleisty, olejki eteryczne, garbniki i alkaloidy. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, między innymi pobudza trawienie poprzez zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Zwiększa wydzielanie mleka i żółci u matek karmiących. Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Świetnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, wygładzając skórę i nadając jej zdrowy, naturalny koloryt. Źródła twierdzą, że Kleopatra swoją urodę zawdzięczała codziennemu stosowaniu oleju z czarnuszki. Dalsze badania są jednak w toku.