Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Mąka

Jest to półprodukt spożywczy pochodzenia roślinnego. Powstaje w wyniku przemiału ziaren zbóż. Główne zboża wykorzystywane do produkcji mąki to pszenica, orkisz i żyto. Mąka chlebowa powstaje w wyniku ich przemiału. Jest ona głównym składnikiem bułek, a także innych wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Mąki niechlebowe mogą być również wytwarzane z mąki jęczmiennej, owsianej i ryżowej. Mąki te nie są mąkami chlebowymi. Są dodatkiem do pieczywa, który nadaje im charakterystyczny aromat lub inne właściwości. Mąka ziemniaczana jest szczególnym rodzajem mąki. Nie jest wytwarzana z ziaren zbóż, ale ze skrobi ziemniaczanej. Ma silne zdolności zagęszczające.

Historia
Mąka jest jednym z najstarszych produktów spożywczych na naszej planecie. Dzieje się tak dlatego, że racjonalna istota ludzka odkryła, że ziarna zbóż mają o wiele więcej korzystnych właściwości niż mąka. Historia mąki sięga niemal tak daleko, jak historia człowieka. Mąka po raz pierwszy była wytwarzana w "żarnach", czyli dwóch owalnych kamieniach, które były umieszczone jeden na drugim. Przemysłowa produkcja mąki rozpoczęła się pod koniec XIX wieku w Londynie. Pierwszym młynem był młyn parowy. Rzemiosło młynarskie szybko się rozwijało i wkrótce mąka została wzbogacona o minerały. Do produkcji mąki służą dziś duże, wyspecjalizowane zakłady.

Klasy mąki

Choć jest to najbardziej podstawowy sposób kategoryzacji mąki, na tym się nie kończy. Bardzo popularny jest podział ze względu na typ. Odnosi się on do ilości popiołu, który tworzy się po spaleniu próbki. Im bardziej szlachetna mąka, tym mniej popiołu pozostaje. Ziarno każdego zboża składa się z dwóch części: okrywy nasiennej (czyli części zewnętrznej) oraz bielma (które kryje się w środku). Inny podział budowy morfologicznej ziaren zbóż to mąki z bielma (jasne), oraz mąki pełnoziarniste, razowe (ciemne). O ile mąki z bielma to biały proszek lub pył, o tyle mąki pełnoziarniste zawierają otręby. W nomenklaturze dla mąk występują również orientacyjne określenia, takie jak mąka bułkowa czy luksusowa. Są to najbardziej popularne rodzaje mąki:

Typ 750 i 800 mąka chlebowa

Drożdżowa,francuska,parzona,biszkoptowa,piernikowa,waflowa,kruchego ciasta.

Mąka krupczatka typ 500

Ciasta kruche i półkruche, parzone, makaronowe.

Makaron wrocławski typ 500

Do ciasta drożdżowego, francuskiego i pół francuskiego, naleśników, zup i sosów.

Typ 450

Mąka tortowa

Typ 1850 Mąka graham

Do wypieku chleba

Mąka razowa typ 2000

Powstaje z przemiału pszenicy jednoziarnistej i służy do wypieku chleba i bułek.

Zastosowanie mąki

Mąka jest składnikiem o wszechstronnym zastosowaniu. Bez niej nie byłoby możliwe wypiekanie chleba i bułek. Można ją również wykorzystać do zagęszczania potraw podczas gotowania. Z pasty ziemniaczanej lub mąki pszennej można zrobić błyskawiczne budynie, kremy i inne desery.

Właściwości mąki

Po pierwsze, mąka jest bogatym źródłem węglowodanów, błonnika. Mąki razowe mają więcej błonnika niż mąki pełnoziarniste, ponieważ głównym jego źródłem są otręby. Gluten jest najważniejszym białkiem występującym w mące, ale możemy znaleźć również niewielkie ilości tłuszczu. Mąki zawierają również witaminy A, E i P, a także minerały: wapń, magnez, fosfor i żelazo.