Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Olej

Oliwa to płynny olej otrzymywany z różnych części roślin oleistych, takich jak nasiona, ziarna, pestki, owoce. Oleje najczęściej produkowane są z nasion kukurydzy, soi, lnu i słonecznika, lnu, soi, lnu i sezamu, a także rzepaku, canoli, soi i lnu. Olej to substancja chemiczna, która składa się z trójglicerydów kwasów tłuszczowych. Olej może pochodzić również od zwierząt, głównie wielorybów i ryb (głównie wątroba).

Historie

Drzewo oliwne, o którym wiadomo, że było uprawiane na Krecie w Grecji już 3500 lat temu, jest najstarszym i najcenniejszym źródłem oleju.

Produkcja

Istnieją oleje, które są wytwarzane albo z jednego gatunku rośliny, albo z mieszaniny olejów z wielu roślin. Oleje z roślin pozyskuje się poprzez przetwarzanie owoców i nasion. Miazga jest następnie mielona w młynku, aby uzyskać proszek. Następnie miazga jest podgrzewana i mieszana z rozpuszczalnikami chemicznymi w celu ekstrakcji oleju. Otrzymana ciecz nie jest klarowna, więc musi zostać poddana rafinacji. Obejmuje ona oczyszczanie, odkwaszanie oraz usuwanie wszelkich pozostałości roślinnych i wolnych kwasów tłuszczowych. Wiele procesów chemicznych i mechanicznych może sprawić, że olej nie będzie ponownie mętny, nawet po pewnym czasie. Szczególne właściwości mają oleje tłoczone na zimno. Polega to na schłodzeniu oleju w prasie olejowej, a następnie oczyszczeniu go za pomocą urządzeń filtrujących.

Zastosowanie

Oleje roślinne są częstym składnikiem w kuchni. Są niezbędne do obróbki termicznej, takiej jak pieczenie, smażenie. Oleje tłoczone na zimno świetnie nadają się do sałatek i dań na zimno. Zawierają najwięcej naturalnych substancji i nie posiadają konserwantów. Odzwierciedla to krótki termin przydatności produktu. Olej rzepakowy jest podstawowym olejem roślinnym w Polsce i w większości krajów europejskich.

Rodzaje

Olej arganowy

Jego wyjątkowy smak, przypominający nieco orzechy sprawia, że może być stosowany do sałatek, sosów i dań mięsnych, a także potraw z ryb. Olej ten nie jest polecany do pieczenia i smażenia ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Można go również dodać pod koniec takich czynności. Olej arganowy może być stosowany w kosmetykach takich jak szampony i kremy. Olej ten jest produkowany ręcznie w Maroku, co jest jego dużą zaletą.

Olej sezamowy

Stosowany jest w kuchniach azjatyckich, głównie tajskiej, do robienia sałatek i gotowania. Olej ten nie nadaje się do smażenia.

Oliwa z oliwek

Przydatna do smażenia i do dressingu vinaigrette. Oliwy smakowe robi się z przyprawami takimi jak rozmaryn, oregano czy tymianek.