Boże Narodzenie to czas, kiedy domy wypełnia zapach cynamonu, goździków i pieczonych ciasteczek. Jednak świąteczne potrawy to nie tylko wypieki. Na...
Czytaj WięcejJajka
Istnieje wiele rodzajów jaj, każde z nich ma swoje unikalne cechy. Najpopularniejszym jajkiem jest jajko kurze. Ma ono brązowo-beżową powłokę zewnętrzną. Są one najczęściej używane w kuchni. Są one najbardziej przystępne cenowo. Kolejnym najbardziej popularnym jajkiem są jaja przepiórcze. Jaja przepiórcze są trzy razy mniejsze od kurzych, ale mają znacznie wyższą wartość odżywczą. Jaja przepiórcze zawierają piętnaście razy więcej witaminy A2 i sześć razy więcej witaminy B1. Mają osiem razy więcej żelaza i fosforu niż jaja kurze. Jajka strusie to kolejne popularne jajka. Z jednego strusiego jaja można zrobić jajecznicę dla około 10 osób. Jest to ciekawy fakt. Świeżość jajka strusiego można sprawdzić potrząsając nim. Jeśli bąbelkuje, jest prawdopodobne, że zostało już użyte. Do sałatek niektórzy używają jaj indyczych. Mają one brązowe plamy na skorupce. Jaja gęsie są rzadziej używane w kuchni. Są bardziej tuczące niż jaja kurze, ale nadal można je jeść smażone lub gotowane. Jajo kacze jest ostatnim rodzajem jaj, które posiada Polska. Można je stosować w wypiekach, ale mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia.
Zastosowanie
Jajka, zwłaszcza kurze mają wiele zastosowań. Można je jeść jako przekąskę lub jako danie główne. Można je podawać ugotowane na twardo, na miękko lub w postaci jajecznicy. Jaja ugotowane na twardo można pokroić i podać w kanapkach lub zmielić na pastę jajeczną ze szczypiorkiem i makrelą. Jajka wykorzystywane są przede wszystkim w ciastach jako główny składnik. Z białek robi się ciasta i kremy, zagęszcza zupy, sosy, klaruje buliony. Ubite żółtko można wykorzystać do smarowania form do ciastek i tortów przed pieczeniem. Jajko podlega ścinaniu w wysokich temperaturach i ma właściwości wiążące. Dobrze łączy się również z drobnymi składnikami, takimi jak mięso mielone, warzywa i grzyby. Jaja są używane do emulgowania rozproszonych globulek tłuszczowych z błonami białkowymi przy produkcji kremów maślanych, sosów i puddingów.
Świeżość
Można szybko sprawdzić świeżość jaj kurzych. Należy potrząsnąć jajkami przed ich rozbiciem. Jeśli usłyszysz chlupotanie, to jajko się zepsuło. Jajko można również zanurzyć w zimnej wodzie. Świeże jajka zatoną na dnie szklanki. Jednak im starsze i mniej przydatne jajko kurze, tym bardziej będzie opadać na dno szklanki.
Właściwości
Wszystkie składniki odżywcze wymagane do powstania życia znajdują się w jajkach. Jest to najważniejszy dowód na to, jak ważne są jajka. Po pierwsze, jajka, a dokładniej skorupki jaj zawierają szeroki zakres mikroelementów. Należą do nich fluor i siarka, cynk, żelazo i krzem. Pomagają one w oczyszczaniu organizmu z pierwiastków promieniotwórczych. Specjalnie przygotowaną mieszankę ze skorupek jaj powinny spożywać osoby mające problemy z łamliwymi paznokciami lub włosami. Po namoczeniu skorupek we wrzącej wodzie przez 5 minut, suszy się je i miele w młynku do kawy. Po zmieleniu skorupek można je dodać do twarogu lub jogurtu. To naturalne remedium jest zalecane dla osób z wysokim ryzykiem rozwoju osteoporozy.