Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Chleb

Chleb został po raz pierwszy wprowadzony do diety człowieka ponad 12 000 lat wcześniej. Pierwszy chleb był konsystencją przypominającą pastę, wykonaną z wody i różnych ziaren. Archeolodzy odkryli pierwszy bochenek chleba na Krecie. Naukowcy uważają, że pochodzi on sprzed około 6 tysięcy lat. Był wytrzymały i miał niewiele wspólnego ze współczesnym chlebem. Wynaleźli go Egipcjanie około 2600 roku p.n.e. Oni również używali zakwasu do wypieku chleba. W starożytnym Rzymie istniało 300 piekarni, które wypiekały różne rodzaje chleba. Chleb szybko rozprzestrzenił się po całym świecie i stał się bardzo zregionalizowany pod względem wypieku.

Pochodzenie

Chleb jest produktem o bardzo krótkiej trwałości, więc lokalne piekarnie dostarczają go do sklepów. Dlatego też rozwinął się rynek lokalny. Każda piekarnia jest odpowiedzialna za dostarczanie chleba do lokalnej społeczności.

Chleb to pieczywo powstałe z wody, mąki zbożowej i fermentacji mlekowej lub alkoholowej. Może być wytwarzany z różnych zbóż i w różnych formach. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów chleba. Istnieją trzy rodzaje chleba: chleb razowy, chleb pszenny i chleb mieszany. pszenny i razowy. Chleb puszysty jest najpopularniejszym rodzajem chleba w większości krajów. Jednak tradycyjny chleb bez spulchnienia jest bardzo popularny w regionach śródziemnomorskich. Można również podzielić chleby ze względu na sposób ich wytwarzania. Chleb razowy jest robiony z mąki razowej, która została zmielona na grube ziarna. Chleb drożdżowy jest robiony na zakwasie drożdżowym. Chleb na zakwasie jest bardzo popularnym typem. Do wykonania zakwasu chlebowego potrzebna jest woda i mąka, najlepiej razowa lub żytnia. Zajmuje to sporo czasu, ponieważ zakwas musi być dwukrotnie gotowany, zanim doda się pozostałe składniki. Po 24 godzinach proces powtarza się ponownie. Po pięciu dniach zakwas jest gotowy do pieczenia chleba.

Zastosowanie

Chleb jest podstawowym pożywieniem w diecie większości ludzi. Najzdrowszym rodzajem chleba jest chleb pełnoziarnisty. Chleb jest podstawą śniadań, obiadów i przekąsek. Można z niego robić kanapki i zapiekanki, a także tosty. Świetnie komponuje się z serami, wędlinami i kiełbaskami. Kromki chleba można zastąpić ziemniakami, kaszą lub ryżem w wielu potrawach, w tym mięsnych i sałatkach.

Świeżość

Najlepiej kupować świeże pieczywo, czyli takie, które zostało świeżo upieczone dzień wcześniej. Nie powinien być zbyt twardy ani kruchy. Należy unikać pieczywa tostowego. Skórka chleba powinna być złocista i chrupiąca.

Właściwości

W dietetyce panuje ogólna zasada, że lżejsze pieczywo dostarcza organizmowi mniej wartości odżywczych. W białym pieczywie brakuje witamin, błonnika i składników mineralnych. Najmniej kaloryczne jest pieczywo chrupkie, które powstaje z dodatkiem otrębów i ziaren. To pieczywo nie jest wystarczająco sycące. Chleb razowy jest jednym z najbardziej pożywnych rodzajów pieczywa. Chociaż ciemny chleb może być trudny do strawienia, jest bardzo wypełniający. Błonnik, kwas fitynowy i polifenole to niektóre ze składników, które mogą zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. Jest zalecany dla osób będących na diecie, pomimo wysokiej kaloryczności.