Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Śmietana

Produkt ten powstaje poprzez dodanie czystych kultur bakterii Lactobacillus do zakwaszonej śmietany. Śmietana jest następnie pasteryzowana w temperaturze 85° Celsjusza oraz poddawana homogenizacji i sterylizacji. Śmietana jest materiałem bazowym dla wielu produktów mlecznych. W śmietanie można znaleźć różne tłuszcze. Wyróżniamy: śmietanę 12%-18%, 22%-24%, 24 - 28% i 30%.

Zastosowanie

Do zup i sosów można stosować śmietanę o zawartości 12% tłuszczu, natomiast śmietanę o zawartości 18% tłuszczu można stosować do sosów i ciast, deserów, sosów i sosów sałatkowych. Śmietana 22% tłuszczu może być również stosowana do dressingów i sałatek. Ze śmietany o zawartości 24-28% tłuszczu można również zrobić masło. Stosuje się śmietany, kremy i bitą śmietanę o zawartości tłuszczu minimum 30%. Można ją zastąpić produktami o niższej zawartości tłuszczu, które mają podobne właściwości, np. jogurtem, kefirem, zsiadłym mlekiem lub śmietaną. Stanowi świetny dodatek do deserów, galaretek i owoców, ciast, placków i pierogów, a także naleśników. Słony dodaje tekstury sosom i zapiekankom, a także potrawom z kurczakiem, wołowiną czy grzybami.

Właściwości śmietany

Świeża śmietana powinna mieć jednolitą konsystencję, jasny lub kremowy kolor oraz lekko kwaskowy smak. Jest źródłem wartościowego białka, a także tłuszczu zwierzęcego i cholesterolu, więc nie powinna być spożywana w dużych ilościach. 30g/100g śmietany ma 30g tłuszczu. Zawiera również witaminę A, która odpowiada za prawidłowe odbieranie i rozwój bodźców wzrokowych, a także utrzymanie tkanki nabłonkowej. Śmietana zawiera szczepy bakterii, które ułatwiają trawienie, zwiększają przemianę materii, obniżają cholesterol i zwiększają odporność.

Postać handlowa

Śmietanę można kupić w szklanych butelkach z zabezpieczeniem z folii aluminiowej, plastikowych kubkach lub butelkach oraz opakowaniach kartonowych. Śmietanę można również znaleźć w pojemnikach aerozolowych, które po otwarciu przyjmują postać bitej śmietany