Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Kasza

Są to jadalne, dostępne w handlu nasiona, które można spożywać. Wśród nich możemy wyróżnić proso, jęczmień, grykę, kaszę kukurydzianą oraz kaszę manną. Kasze są bogate w witaminy z grupy B, PP i E, składniki mineralne, żelazo magnez, wapń miedź, cynk, mangan. Kasze niedoceniane są bogate w skrobię. Szczególną rekomendacją jest fakt, że skrobia znajdująca się w kaszach może być rozkładana na glukozę, co czyni ją idealnym źródłem energii.

Kasza gryczana

Wytwarzana jest z ziaren prosa, poprzez ich łuskanie. Ze względu na wysoką zawartość skrobi (65%), ma delikatny smak. Proso nie zawiera glutenu, więc jest odpowiednie dla osób bezglutenowych. Proso można wykorzystać w kuchni jako dodatek do mięs, owoców oraz jako zagęszczacz. Krem z prosa jest świetny z morelami lub rodzynkami. Ma niesamowite właściwości zdrowotne. Jako jedyna kasza tworzy zasady i zawiera najwięcej żelaza i miedzi. Jest bogata w białko i witaminy z grupy B, w tym tiaminy (ryboflawiny), pirydoksynę. Krzemionka to składnik kaszy prosa, który ma negatywny wpływ na skórę, włosy i stawy. Stosuje się ją w leczeniu chorób wątroby, nerek i jelit. Medycyna chińska również wykorzystuje jaglankę. Zalecana jest przy odchudzaniu, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i dostarcza niezbędnych witamin.

Kasza jęczmienna

Wytwarzana jest z jęczmienia i jest najbardziej znaną kaszą wśród osób pochodzących z Polski. Wyróżnia się trzy rodzaje kaszy jęczmiennej.
Peczak - Są to całe ziarna jęczmienia, które zostały pozbawione łuski, oraz wypolerowane. Używa się go do produkcji kaszy jęczmiennej. Stosowana jest jako przynęta ...: w wędkarstwie.
Kasza jęczmienna perłowa to kasza perłowa, która została pokruszona na duże kawałki i wypolerowana, aby wyglądała jak perły. Może być drobna, średnia lub gruba. Kasza jęczmienna łamana. Kasza jęczmienna zawiera niacynę (czyli witaminę PP) oraz błonnik. Polecana jest osobom z wysokim cholesterolem i problemami trawiennymi. Kaszę jęczmienną można wykorzystać w kuchni do zrobienia krupniku lub jako dodatek do mięs. Kaszę gryczaną można przygotować z gryki, a dokładniej z jej łuskanych, prażonych ziaren. Jest bogatym źródłem białka, w tym tryptofanu i lizyny, a także minerałów: cynku i manganu, potasu i fosforu. Kasza gryczana ma unikalne właściwości, których nie da się zastąpić innymi kaszami. W medycynie ludowej była stosowana do regulowania obfitych miesiączek oraz jako środek rozgrzewający. Jest dobrym środkiem na nadciśnienie i problemy z układem krążenia. Delikatna konsystencja ugotowanej kaszy gryczanej nie zawiera glutenu i korzystnie wpływa na pracę jelit. Kasza kukurydziana Jest ona wytwarzana z kukurydzy i występuje w postaci kaszy. Ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Składnik ten jest popularny w tortillach i naleśnikach, zwłaszcza w Ameryce Południowej i Środkowej. Jedynie kasza kukurydziana jest wykorzystywana w takich daniach jak smallamyga i polenta. Kasza kukurydziana polecana jest niemowlętom, pacjentom cierpiącym na hiperlipidemię, miażdżycę oraz osobom z chorobą niedokrwienną serca. Semolina powstaje z ziaren pszenicy. Jest pokarmem lekkostrawnym, lubianym przez osoby mające problemy z układem pokarmowym. Popularna kasza jest bogata w jod, oraz lekkostrawną skrobię. Bezpiecznie mogą ją spożywać osoby z chorobami dróg żółciowych, wątroby, trzustki i innymi chorobami układu pokarmowego. Powinni jej unikać pacjenci z chorobami nerek lub dróg moczowych. Semolina po ugotowaniu ma postać kleiku. Jest dobrym składnikiem kremów, zup mlecznych i puddingów.
Kuskus jest wytwarzany z twardej pszenicy typu durum. Pochodzi z północno-zachodniej Afryki. Jest to produkt spożywczy, który składa się z mąki, wody i dodatków. Danie to jest lekkostrawne i bardzo pożywne. Kuskus jest bogaty w białko i węglowodany, ale to nie jest jego jedyna zaleta. Dietetycy nie polecają kuskusu ze względu na brak błonnika oraz niską zawartość witamin i minerałów. Jest to popularny składnik w kuchni, stosowany zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach. Kuskus jest podstawowym składnikiem potraw z kuskusem, takich jak kuskus i baranina czy kuskus i dynia.