Boże Narodzenie to czas, kiedy domy wypełnia zapach cynamonu, goździków i pieczonych ciasteczek. Jednak świąteczne potrawy to nie tylko wypieki. Na...
Czytaj WięcejKminek
Kminek jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych. W ciągu pierwszego roku od wysiewu wyrasta z niego korzeń i pierzaste liście. Rok później pojawia się pęd kwiatowy. Dorosła roślina może osiągnąć 1 metr wysokości. Kminek należy zbierać dopiero w lipcu.
Historie
Jak dowodzą wykopaliska archeologiczne sięgające trzech tysięcy lat p.n.e., kminek był używany w starożytnym Rzymie, a także w Grecji. Kminek był używany przez naszych przodków do poprawy trawienia grochu i fasoli. Przyprawa ta była również używana przez starożytnych Egipcjan do gotowania. W czasach panowania Karola Wielkiego kminek można było uprawiać jedynie w ogrodach klasztorów. Wkrótce trafiła do innych części świata, szczególnie do Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Pochodzenie
Od czasu odkrycia kminku powstało 25 różnych jego odmian. Istnieje wiele odmian kminu do wyboru, w tym kmin polny i kmin egipski. Obecnie kminek można znaleźć niemal wszędzie, w tym w Afryce Północnej, Azji Mniejszej, Indiach i na terenach byłego Związku Radzieckiego.
Zastosowanie
Kminek jest szczególnie dobry z tłustymi mięsami, takimi jak baranina, gęsina, wieprzowina, kaczka i inny drób. Kminek można również dodawać do kapusty w wielu postaciach, w tym kiszonej, gotowanej lub surowej, a następnie podawać jako dodatek do sałatek. Kminek świetnie nadaje się do chleba i bułek, a także innych wypieków. Kminek można dodawać do gęstych zup. Można podawać całe owoce kminku albo je zmielić. Jednak druga forma jest często używana do produkcji serów, past i sałatek. Olej kminkowy jest używany do produkcji wódek takich jak kminkowa brandy lub likierów. Olejek kminkowy ma silny smak i aromat, dlatego należy zachować ostrożność podczas przyprawiania potraw.
Właściwości
Kminek jest cenną przyprawą o wielu walorach odżywczych. Po pierwsze, kminek ma działanie rozgrzewające. Ma również właściwości moczopędne, a także laktogenne. Jest to bardzo pomocne dla matek karmiących piersią. Kminek może być stosowany w celu zapobiegania skurczom przewodu pokarmowego. Kminek ma również działanie wzmacniające dla głowy, co eliminuje zawroty głowy i osłabienie. Kminek może być korzystny dla osoby mającej problem z nerkami. Pomoże usunąć niepożądany piasek i kamienie z nerek. Kminek jest znany jako naturalny środek na zaparcia i wzdęcia, a także jako środek hamujący rozwój niektórych bakterii. Napary z kminku można przyjmować regularnie, aby złagodzić choroby układu pokarmowego. Aby złagodzić ból związany z bolesnymi miesiączkami, kobiety cierpiące na silne skurcze powinny spróbować naparu z kminku z dodatkiem melisy.