Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Kolendra

Łodyga kolendry jest naga, żebrowana i rozgałęziona do 70 cm wysokości. Dolne liście są proste, długoogonkowe i mają szerokie działki. Górne liście są podobne do kopru, ale mają równoboczne Tepale. Kwiaty rośliny są jasnoróżowe lub białe i wyrastają na końcach gałęzi. Kolendra to roślina miododajna. Jej kwiaty są 5-kwiatowe i mają 1 słupek i 5 pręcików. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Roślina wytwarza kuliste niełupki, które mierzą 3-7 mm wielkości. Składają się one z dwóch niełupek o serpentynowych kolcach. Młode owoce są zielone, a następnie zmieniają kolor na różowy. Dojrzałe owoce są żółtawe. Korzeń kolendry jest cienki, palowy i słabo rozłożysty.

Historia

Kolendra należy do rodziny selerowatych. Istnieją dwa gatunki, z których oba najprawdopodobniej pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Kolendra jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem. Może być również uprawiana w krajach o umiarkowanym klimacie, takich jak Polska.

Pochodzenie

Iran, Indie, były ZSRR i USA są największymi producentami kolendry w XXI wieku. Kolendra może być uprawiana w Europie, w takich krajach jak Niemcy, Anglia, Polska i Holandia.

Zastosowanie

Jest to zioło i przyprawa, która pobudza apetyt, reguluje trawienie, wpływa pozytywnie na układy nerwowe. Jako przyprawa jest często stosowana w kuchni indyjskiej, islamskiej i latynoamerykańskiej. Istnieje wiele zastosowań dla wszystkich części rośliny. Liście mają aromat podobny do anyżu, natomiast nasiona mają słodki, pomarańczowy zapach. Najbardziej powszechnym zastosowaniem kolendry są jej nasiona. Można je łatwo zmielić i używać do przyprawiania mięs, zup, a także sałatek, pasztetów, kiełbas i innych potraw. Można ją również wykorzystać do marynowania buraków czerwonych i ogórków, a także grzybów, śledzi i kapusty kiszonej. Używany jest do produkcji deserów, takich jak ciasta, kremy, lody, a także jest jednym ze składników Curry.

Właściwości

Głównym składnikiem kolendry jest olejek lotny. Nasiona zawierają dużo więcej olejku lotnego niż innych składników, w tym związków białkowych, związków żywicowych i flawonów. Zawierają też dużo soli mineralnych, zwłaszcza fosforanu wapnia. Owoce rośliny zapobiegają wzdęciom i przeciwdziałają nadmiernej fermentacji. Dzieje się tak, gdy w przewodzie pokarmowym jest zbyt duża flora bakteryjna. Regulują również trawienie.