Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Oregano

Oregano to wieloletnie zioło, które należy do rodziny roślin wargowych. Znane jest również jako dziki majeranek lub oregano pospolite. Istnieje wiele odmian tej byliny, każda z nich charakteryzuje się inną intensywnością zapachu. Dorosłe oregano może osiągnąć wysokość 80 cm. Całobrzegie liście rośliny są białe, czerwone lub różowe. Przyprawę można znaleźć dziko w lasach i zaroślach, co jest powszechne w krajach śródziemnomorskich.

Historie

Oregano po raz pierwszy zostało użyte w I wieku n.e. Było znane jako lembi pospolite i można je znaleźć w zapiskach prowadzonych przez Caeilusa Apiciusa, starożytnego gastronoma. Oregano pochodzi z południowej Europy. Dziki majeranek jest również formą tej przyprawy.

Pochodzenie

Oregano można dziś znaleźć na całym świecie. Jest to powszechne zioło w krajach śródziemnomorskich, choć nie jest najbardziej popularne. Przyprawę tę można kupić niemal wszędzie w Europie i nie tylko.

Zastosowanie

Oregano staje się coraz bardziej popularne, ale jest niezastąpione we włoskich potrawach takich jak pizza czy spaghetti. Szczyptą tej przyprawy można wzbogacić każde danie, w którym dominują pomidory. Świetnie nadaje się do pieczonej cielęciny, jagnięciny i innych rodzajów wędlin. Oregano można również dodawać do sosów i ryb. Można suszyć lub odświeżać przyprawę. Świetnym sposobem na grilla jest umieszczenie gałązek oregano na rozżarzonych węglach. W efekcie otrzymujemy pieczone mięso, które ma charakterystyczny i pociągający aromat. Przyprawa ta wchodzi również w skład herbes d'Provence. Miesza się ją z majerankiem, pieprzem, solą i bazylią.

Właściwości

Oregano to cenna przyprawa, która posiada wiele przydatnych właściwości. Odkryto ją i stosowano przez wiele lat. Po pierwsze, ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Stosuje się go w leczeniu bólów zębów i głowy. Przyjmowanie oregano może wspomagać procesy trawienne. Znachorzy mieszali lembi z winem, aby podawać ten napój dzikim zwierzętom, które zostały pogryzione. Dla uspokojenia nerwów stosowano w kąpielach olejki eteryczne wyekstrahowane z tego zioła. Oregano ma działanie moczopędne i przeciwskurczowe. Przyspiesza również leczenie chorób dróg oddechowych. Lebiodka znana jest ze swojego charakterystycznego zapachu. Stosuje się ją również w kosmetyce.