Najnowsze artykuły

Chrupiące roladki z tortilli

Opis przepisu Chrupiące tortille to świetna przekąska na imprezę. Idealne na Nowy Rok, imprezę domową, urodziny czy imieniny. Raz...

Czytaj Więcej
Sernik nowojorski
14 lutego 2024
Ciasteczka na święta
10 lutego 2024
Ciasteczka maślane
10 lutego 2024

Gałka muszkatołowa

VI wiek n.e. to najwcześniejsza wzmianka o gałce muszkatołowej. Uważa się, że właściwości gałki muszkatołowej znane były już wcześniej Hindusom. To właśnie tam została ona przewieziona do Konstantynopola. Arabowie sprzedawali gałkę muszkatołową i pielęgnowali tę usługę przez osiemset lat. Handel przejęli w XV wieku Portugalczycy, którzy podpisali umowę z Wyspą Korzenną, skąd pochodzi gałka muszkatołowa. W następnym stuleciu handel przejęli Holendrzy. Przez dwieście lat zabezpieczali eksport gałki muszkatołowej. Nie utrzymała też przyprawy w swoich rękach zbyt długo. Szybko została obalona przez Francuzów, którzy ostatecznie rozprzestrzenili gałkę muszkatołową na inne tereny. Gałka muszkatołowa jest obecnie importowana z Cejlonu i Sumatry, a także z Penang. Gałkę muszkatołową uprawia się również w Brazylii, na Wyspach Kanaryjskich i w Indiach Zachodnich.

Drzewo gałki muszkatołowej może żyć do 100 lat i może osiągnąć wysokość 18-20 metrów. Macis, znany również jako kwiat muszkatołowy lub macis, może być również pobierany z drzewa. Po usunięciu twardej skorupki nasiona suszy się, aż staną się brązowe. Następnie moczy się gałkę muszkatołową mlekiem wapiennym, a potem powtarza proces suszenia. Wapienna osłonka chroni nasiona przed pleśnią, dzięki czemu można je łatwo transportować.

Zastosowanie

Gałka muszkatołowa znana jest ze swojego intensywnego słodkiego smaku i korzennego aromatu. Gałka muszkatołowa jest stosowana nie tylko do mięs. Gałkę muszkatołową można wykorzystać również do pieczenia owoców i deserów z dodatkiem mleka lub jaj. Zimą popularnym deserem jest budyń czekoladowy z gałką muszkatołową. Można ją również dodać do smażonej wątróbki i makaronu, pasztetu oraz warzyw, zwłaszcza szpinaku. Ciasto piernikowe również wykorzystuje gałkę muszkatołową jako kluczowy składnik. Można ją również stosować w różnych koktajlach i ponczach. Gałka muszkatołowa nie powinna być nadużywana. Nadmiar gałki muszkatołowej może sprawić, że danie straci swój smak. Warto dodać tylko szczyptę przyprawy do każdej porcji przygotowywanych potraw.

Właściwości

Na Dalekim Wschodzie znajduje się wiele krajów, które znane są z leczniczych właściwości gałki muszkatołowej. W medycynie naturalnej stosuje się ją w leczeniu i łagodzeniu chorób oskrzeli, reumatyzmu oraz innych dolegliwości związanych z bezsennością. Osoby z nadpobudliwością również mogą skorzystać z tej przyprawy. Wzdęcia również można szybko opanować za pomocą gałki muszkatołowej. Ważne jest, aby nie podawać pacjentowi zbyt dużo. Przedawkowanie może spowodować takie objawy jak halucynacje i zaburzenia świadomości. Przedawkowanie przyprawy może spowodować bezsenność i inne objawy związane z jelitem cienkim.